"Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważych młodych kobietach" (Wydawnictwo TADAM)
Od wieków dzieci wychowują się słuchając baśni. To one pokazują im różnice między dobrem a złem. Ich bohaterowie mogą stać się dla czytelników wzorem do naśladowania albo (przeciwnie) jaskrawym przykładem tego, jak zachowywać się nie można. Baśnie bawią, uczą, często również przerażają. Nie brakuje w nich zbrodni i krwawych scen. Pewnie dlatego wielu rodziców przestaje je czytać swoim dzieciom. Jakby sami zapomnieli o tym, że wychowali się na takich historiach i w czasach dzieciństwa patrzyli na nie zupełnie inaczej. Na szczęście wydawnictwa nie rezygnują z wydawania baśni i dzięki ich staraniom możemy cieszyć się historiami, których wcześniej nie mieliśmy okazji poznać.
Ostatnio taką szansę dało nam Wydawnictwo TADAM, które wydało książkę Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach. W tym pięknie wydanym zbiorze znajdziemy siedem niezwykłych historii. Każda z nich powstała wiele lat temu, dziś powracają opowiedziane na nowo przez Kate Forsyth. Myślę, że nie znacie żadnej z nich, choć niemal w każdej odnajdziecie wątki znane z innych baśni. Na przykład tytułowa Mądra Wasylisa bardzo mocno nawiązuje do historii Kopciuszka, zaś w Śpiewającym, szybującym skowronku znajdziemy wątki, które znamy z Pięknej i Bestii. Nie ma jednak mowy o kopiowaniu wątków i motywów. Każda z baśni, które znalazły się w tej książce, powstała bardzo dawno temu. Dla przykładu Najpierw żona dla mnie, a potem dla ciebie to dziewiętnastowieczna baśń norweska, a Tęczowy Królewicz po raz pierwszy spisany został w 1719 roku.
A o czym opowiadają te baśnie? Najlepiej sugeruje to tytuł całego zbioru. Są to historie odważnych i mądrych kobiet. Próżno tu szukać eterycznych księżniczek czekających na księcia. Tu znaleźć można dziewczęta, które wyruszają w samotną podróż, które stawiają czoła złu, a swoją mądrością pokonują dużo silniejszych od siebie przeciwników. Jak główna bohaterka Skradzionego dziecka, która dzięki mądrości i odwadze odzyskuje swoje dziecko, które zostało zabrane przez złe wróżki. Albo jak dzielna Orzeszkowa Kasia, która uratowała swoją przyrodnią siostrę, na którą macocha rzuciła zły czar. Każda z bohaterek tych baśni jest wyjątkowa. Każda może stać się wzorem do naśladowania. Każda pokazuje jak wielka siła drzemie w kobietach.
Wszystkie opowieści, które znajdziecie w tej książce to baśnie doskonałe. Pięknie napisane, pełne niezwykłych bohaterów i magicznych wydarzeń. Nie brakuje w nich wątków związanych z walką dobra i zła. Autorka nie pominęła również nieco bardziej drastycznych i krwawych wydarzeń. Takie po prostu są baśnie. Nieco mniej z baśniowymi opowieściami kojarzą się ilustracje. Mimo to nie wyobrażam sobie, żeby tę książkę mogło zdobić coś innego, niż te piękne fotograficzne kolaże Loreny Carrington. Każdy z nich niesamowicie działa na wyobraźnię!
Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy lubią czytać baśnie i, którym baśni cały czas mało. Ta, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, książka spodoba się każdemu, kto lubi piękne książki. Mnie, oprócz niezwykłych opowieści i wyjątkowych ilustracji, zachwyciły również komentarze, które znalazły się przed i po każdej baśni. W tych poprzedzających opowieść przeczytamy o genezie powstania danej historii, jej autorach i kraju pochodzenia. Najciekawsze są jednak te na końcu, tam o swoich wrażeniach opowiadają autorki. W tym miejscu zdradzają, co je w tych historiach zainspirowało, zachwyciło. Zdradzają również sekrety swojego warsztatu. Te fragmenty są równie ciekawe, co same baśnie.
Dużo mówi się o kobietach, coraz częściej oddaje się im głos i ich głosu się słucha. Ta książka doskonale wpisuje się w tę tendencję, bo pokazuje baśniowe bohaterki z zupełnie innej strony. Warto poznać ich, do tej pory mniej znane, literackie wcielenie. I to nie tylko z okazji Dnia Kobiet, ta książka to doskonała lektura na każdy dzień roku.
Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach
Kate Forsyth
ilustracje Lorena Carrigton
tłumaczenie Wojciech Górnaś
Wydawnictwo TADAM 2019
wiek 7+
Mam ten tytuł. Lektura jeszcze przede mną,ale książkę przejrzałam i zapowiada się tajemniczo, intrygująco i ciekawie. Po recenzji mam ochotę zabrać się za nią już dzisiaj 😁
OdpowiedzUsuńBardzo lubimy baśnie. Widzę te propozycje w naszej biblioteczce.
OdpowiedzUsuńmodny i chwytliwy temat. Sam fakt tego, ze to baśnia skłania mnie do tej pozycji ;-)
OdpowiedzUsuńOoo pierwszy raz widzę i słyszę o tej książce. Zapowiada się bardzo dobrze ;)
OdpowiedzUsuńBaśnie doskonałe? Lubimy takie historie!
OdpowiedzUsuńZwłaszcza w marcu ciekawie jest zajrzeć do takich publikacji. :)
OdpowiedzUsuńPrzepiękne grafiki. Cudna książka. Zapisuje tytuł. Jak będę jechała do chrześnicy będę miała prezent. Muszę dla niej ją kupić
OdpowiedzUsuńSilne kobiety to temat ktory warto poruszać nie tylko w marcu :)
OdpowiedzUsuńFajna książka, na pewno odpowiednia dla dzieci.
OdpowiedzUsuńNie mam tej pozycji. Chętnie ją przeczytam.
OdpowiedzUsuńOoo nie to kolejna książka którą przez Ciebie musimy mieć
OdpowiedzUsuńWow. Uwielbiam baśnie, a w takim wydaniu zapewne są doskonałe. Z przyjemnością ogromną sięgnę po tę pozycję. :)
OdpowiedzUsuńZ baśni czytam teraz Szeherezadę - może pożniej chwycę tą którą polecasz :)
OdpowiedzUsuńPrzyznam że z chęcią bym sama wciągnęła tą książkę :)
OdpowiedzUsuńNiestety, gdy się nie ma małych dzieci, to i bajki nie cieszą...
OdpowiedzUsuńAle recenzja jest konkretna i z polotem.
Serdeczności od Kasi :)
To nie bajki, to baśnie. A te na równi cieszą i dorosłych, i dzieci :)
UsuńBaśnie uwielbiałam będąc dzieckiem :)
OdpowiedzUsuńPrezentuje się bardzo ciekawie, nie wiele mam baśni w swoich zbiorach więc ten tytuł bardzo mnie ciekawi. Kto wie, być może wkrótce zagości w naszej biblioteczce :)
OdpowiedzUsuń