"Dwa dla mnie, jeden dla ciebie" (Wydawnictwo Dwie Siostry)
Leśne zwierzęta to jedni z najpopularniejszych bohaterów literatury dziecięcej. Zupełnie mnie to nie dziwi, bo sama te zwierzęta lubię, a Tosia po prostu je uwielbia! Wszystkie książki, w których znaleźć można sarny, niedźwiedzie, lisy albo borsuki, czyta z wypiekami na twarzy. Takim samym zainteresowaniem obdarza książki popularnonaukowe i literaturę piękną. I dziś właśnie o literaturze pięknej słów klika.
Na okładce uśmiechają się do siebie niedźwiedź i łasica. W łapkach trzymają widelce, na stole przed nimi leżą trzy grzyby i właśnie o te grzyby będzie wiele hałasu. Niedźwiedź znalazł piękne okazy w drodze do łasicy. Niestety, nie wiem, co to za gatunek, ale dla ludzi raczej trujące, bo mają pod kapeluszami blaszki. Dlatego my na próbowanie tych pyszności ochoty nie miałyśmy. Ale łasica i niedźwiedź owszem. Oboje apetyt mieli na nie tak wielki, że byli gotowi się o nie pokłócić. Dlaczego? Grzyby były trzy. Trzy pyszne grzyby na dwie równe porcje podzielić trudno. Przyjaciele zaczęli się spierać o to, któremu z nich bardziej należy się dodatkowa porcja. Niedźwiedź twierdził, że jemu, bo jest większy. Łasica, że dodatkowy grzyb powinien przypaść jej, bo jest mniejsza i powinna jeszcze urosnąć. Niedźwiedź uważa, że powinien zjeść więcej, bo to on przyniósł grzyby. Nie zgadza się na to łasica, która przygotowała posiłek. Najpierw musiała umyć grzyby, potem je usmażyć, doprawić i poddusić z pietruszką. To tylko niektóre argumenty przytaczane przez każdą ze stron. W powietrzu wisi wielka kłótnia.
Coś Wam to przypomina? Na pewno wiele razy słyszeliście podobną wymianę słów we własnym domu, na placu zabaw albo opowiadało Wam o niej wracające z przedszkola dziecko. Samo życie, prawda? Czy ta książka uczy podobne konflikty rozwiązywać? W pewnym sensie tak, ale przede wszystkim pokazuje, że dzielenia się z innymi trzeba się nauczyć. Z tą umiejętnością nikt się nie rodzi. Jorge Muhle opisuje sytuację codzienną, ale niełatwą. Taką, z którą każde dziecko musi się w swoim życiu wiele razy zmierzyć. Czy niedźwiedź i łasica po jednorazowej nauczce umieli się już dzielić? Tego z książki się nie dowiemy. Tego musimy domyślić się sami, bazując na własnych doświadczeniach.
Nie ma co ukrywać, ta książka bardzo przypadła nam do gustu. Jest mądra, ciekawa, znakomicie napisana, a do tego pięknie zilustrowana. Na pewno spodoba się małym czytelnikom. I oprócz wielkiej przyjemności płynącej z czytania, da także lekcję życia!
Dwa dla mnie, jeden dla ciebie
Jorg Muhle
tłumaczenie Anna Kierejewska
Dwie Siostry 2020
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/
Bardzo dobrze, że książka pokazuje, że należy nauczyć się dzielenia z innymi. To ważna umiejętność.
OdpowiedzUsuńAle piękne i w moim stylu ilustracje!!! Chyba już wiem co trzeba dokupić do biblioteczki :) Natalia
OdpowiedzUsuńUwielbiam książki dla tych najmłodszych odbiorców, zwłaszcza takie z mądrym i wartościowym przesłaniem, które utrwala dobre wzorce i uczy ważnych rzeczy. I jeszcze kiedy są tak pięknie wydane...! :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam! włóczykijka z Imponderabiliów literackich
Bardzo przyciąga oprawa graficzna, już na pierwszy rzut oka przekonuje. Tematyka też ciekawa, warto ją przerobić z dziećmi, a nawet trzeba. :)
OdpowiedzUsuńLubię, gdy książki dla dzieci poza tym, że są ładne to i mądre, wnoszące coś do przemyśleń małego czytelnika, czy czytelniczki. Taką podarowałabym chętnie na prezent.
OdpowiedzUsuńTo prawda dzielenia się trzeba się nauczyć 👌
OdpowiedzUsuńBardzo lubię książki tego wydawnictwa. Są mądre i mają przesłania. Idealne dla dzieci. Moi chłopcy lubią tego typu literaturę.
OdpowiedzUsuń