"Młodzi Przyrodnicy. Zima w świecie przyrody" (Wydawnictwo Wilga)
Jeszcze tak naprawdę nie przyszła, a już kilka razy dała o sobie znać. Padający w listopadzie śnieg dla wielu był niemiłym zaskoczeniem, ale dzieci wprawił w doskonały humor. Dzieci, chyba bez żadnych wyjątków, zimę uwielbiają i każde dziecko na zimę czeka. Jak tu nie lubić śniegu, który pozwala lepić bałwana, rzucać się śnieżkami i jeździć na sankach? Zima jest wyjątkowa (podobnie jak każda inna pora roku), ale jak się okazuje cały czas ma przed nami wiele tajemnic.
Taki właśnie wniosek nasunął nam się po lekturze książki Zima w świecie przyrody. Kolejnego tomu serii "Mali Przyrodnicy". Zima dopełnia czterotomowy cykl książek poświęconych kolejnym porom roku. Układ jest podobny do tego, co znamy już z wcześniejszych tomów. Na początek kilka słów o przygotowaniach do wyprawy, która ma nam pokazać, co zimą dzieje się w przyrodzie. W tym czasie to szczególnie ważne, bo o odmrożenia łatwo, a przyglądanie się przyrodzie w odpowiednim stroju sprawi nam na pewno więcej przyjemności niż wtedy, kiedy będziemy trząść się z zimna i martwić o marznące dłonie. Na szczęście w książce wymieniono wszystkie potrzebne młodym przyrodnikom rzeczy, więc ich skompletowanie nie powinno nikomu sprawić kłopotu. Odpowiednio przygotowani możemy w końcu ruszyć w teren. Co tam na nas czeka? Zwierzęta ukryte w swoich zimowych schronieniach. Jedne przesypiają całą zimę, inne zapadają w zimowe odrętwienie, jeszcze inne są aktywne przez całą zimę. Ślady tych ostatnich są doskonale widoczne na śniegu, więc w czasie zimowego spaceru można próbować je dojrzeć. Wypatrywać można również ptaków. Wiele gatunków spędza u nas całą zimę, więc ich poszukiwanie może być świetną zabawą dla dzieci i szansą na poznanie różnych gatunków. Ptakom, które są w Polsce w najzimniejszych miesiącach roku warto się nie tylko przyglądać, ale również pomagać. W jaki sposób? Przygotowując dla nich karmnik i dokarmiając je. Trzeba to jednak robić z głową, żeby ptakom nie zaszkodzić. W książce przeczytacie, czym najlepiej dokarmiać ptaki i czego, bezwzględnie nie powinniśmy im serwować. Książka Zima w świecie przyrody to oczywiście nie tylko opowieść o zwierzętach, ale również o roślinach. Te również muszą przetrwać zimę. W jaki sposób to robią? Jeśli przeczytacie te książkę, wszystkiego się dowiecie.
Seria "Młodzi Przyrodnicy" wiele razy przekonała nas o tym, że jest wyjątkowa i warta poznania. Z każdego tomu, który trafił w nasze ręce dowiedziałyśmy się czegoś ciekawego. Zima w świecie przyrody nie jest żadnym wyjątkiem. Czyta się ją znakomicie, co jakiś czas przecierając oczy ze zdumienia, bo z niektórych rzeczy po prostu nie zdajemy sobie sprawy. Takie książki pozwalają bliżej przyjrzeć się przyrodzie i lepiej ją zrozumieć. Świetny tekst uzupełniają liczne zdjęcia, na których pokazano opisywane zwierzęta i rośliny. Na wielu stronach znajdują się również kody QR. Po ich zeskanowaniu można posłuchać odgłosów opisywanych zwierząt. Dzięki temu słysząc je w parku albo lesie nie będziecie mieli wątpliwości, kto te odgłosy wydaje. Koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Zima spędzona w jej towarzystwie będzie wyjątkowa i na pewno ani przez moment nie będziecie się nudzić. Ta książka udowadnia, że świat pokryty białym puchem jest równie wyjątkowy, jak ten wiosenny, letni i jesienny. W końcu każda pora roku ma w sobie coś niezwykłego! Trzeba to tylko odkryć. Zima w świecie przyrody na pewno Wam w tym pomoże.
Młodzi Przyrodnicy. Zima w świecie przyrody
Patrycja Zarawska
Wydawnictwo Wilga 2022
https://www.gwfoksal.pl/
Bardzo ciekawa publikacja. Bardzo pożyteczna dla dzieci i młodzieży.
OdpowiedzUsuńSama z przyjemnością sięgam po te książki i zawsze wypatruję nowych tomów w bibliotece.
OdpowiedzUsuń