"Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci" (Wydawnictwo Zygzaki)

Wiersze tego poety zna chyba każdy. Nie wierzę, że jest jakiś dorosły, który nigdy nie przeczytał żadnego wiersza jego autorstwa. Nie wierzę, że mogłoby istnieć dziecko, które w przedszkolu albo szkole nie zetknęłoby się z wierszami Juliana Tuwima. Wszyscy znają Ptasie radio, Lokomotywę i Abecadło. Wiersze, które na stałe wpisały się w polską literaturę dziecięcą. Wiersze, które zdają się nie starzeć i cały czas zachwycać. A czy wszyscy znają jego biografię? Myślę, że nie.

Oczywiście znajomość życia poety nie jest obowiązkowa, ale może ułatwić rozumienie ich wierszy. Dotyczy to przede wszystkim autorów tworzących dla dorosłych. Jednak także w przypadku tych, którzy piszą dla najmłodszych mogą (a nawet muszą) mieć ciekawe życiorysy. Tak było również w przypadku Juliana Tuwima, poety, który nigdy nie przestał zachwycać się światem. Poety, który na zawsze zachował w sobie cząstkę dziecka. Nigdy nie zatracił tej niezwykłej dziecięcej ciekawości, która pozwala nam odkrywać świat i nieustannie się nim zachwycać. Przez całe życie miał wiele pasji, interesował się różnymi rzeczami, większości z nich oddawał się całkowicie. Mały Julek interesował się zwierzętami, przeprowadzał eksperymenty chemiczne (jeden z nich zakończył się wybuchem), pasjonowały go rośliny i słowa. Bardzo lubił poznawać inne języki. To wszystkie pasje zaprowadziły go do świata poezji. Julian Tuwim zaczął pisać wiersze. Nie były to jednak od razu wiersze dla dzieci. Zaczął od pisania wierszy dla dorosłych. Szybko zyskał sławę i stał się ważną postacią polskiego życia literackiego. Potem zaczął tworzyć wiersze dla dzieci. I zaskarbił sobie ich sympatię na długie lata...




Pan Słowik. O Julianie Tuwimie to druga, po Szaliku. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci biografia znanego poety autorstwa Michała Rusinka. Od biografii Szymborskiej nie mogłyśmy się oderwać, z Panem Słowikiem było tak samo. Julian Tuwim był niezwykle barwną postacią, więc historię jego życia czyta się z wypiekam na twarzy. Z zachwytem ogląda się także przepiękne ilustracje Joanny Rusinek. Kolaże i rysunki jej autorstwa stanowią integralną część tej książki. Bez niej ta książka nie byłaby aż tak niezwykła. Dzięki współpracy rodzeństwa Rusinków powstała wspaniała książka dla małych i dużych. Doskonała lektura do czytania w rodzinnym gronie. Pełna ciekawostek i humoru. Książka tak radosna, że na twarzy każdego czytelnika wywoła uśmiech. A każdego dorosłego przeniesie do czasów dzieciństwa. I przypomni, że warto zachować w sobie cząstkę dziecka, że nie trzeba się jej wstydzić. Julian Tuwim nigdy się jej nie pozbył. I przez całe życie tworzył rzeczy piękne! Wiersze, które do dziś dają innym radość.




 

Pan Słowik. O Julianie Tuwimie dla dzieci

Michał Rusinek

ilustracje Joanna Rusinek

Zygzaki 2024


 https://www.zygzaki.pl/

Komentarze

  1. Czytając opis tej książki, poczułam wielką nostalgię. Tuwim był jednym z moich ulubionych poetów w dzieciństwie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ślicznie ilustrowana publikacja poświęcona pocie, fajnie że dziecko w przyjemny sposób nabywa wiedzy

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam biografie w tak przystępnej formie. Z wielką przyjemnością podzielę się tą książką z moimi dziećmi.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz