"Sylvia i powódź stulecia" (Wydawnictwo Literackie)

Jakie książki powinny czytać nastolatki? Jakie książki nastolatki czytać mogą? Te pytania zadaję sobie od dłuższego czasu. Pamiętam, że kiedy ja miałam naście lat czytałam literaturę młodzieżową. Opowieści o przygodach ludzi podobnych do mnie. Literaturę obyczajową, która opowiadała o przygodach szkolnych albo wakacyjnych. Potem przyszedł czas na literaturę dla dorosłych czytelników, na klasykę i powieści współczesne. Nie żałuję, że dokonywałam takich wyborów czytelniczych. Wszystko ma swój czas, do niektórych książek trzeba dojrzeć.

Dziś jest nieco inaczej. Nastolatkom często wydaje się, że są już dorosłe. Dlatego szukają doroślejszych filmów, książek i historii. Szkoda, bo gdyby czytały książki opowiadające o ludziach podobnych do nich, byłoby im łatwiej się z nimi identyfikować, a potem rozwiązywać problemy, które spotykają je w codziennym życiu. Na książki dla dorosłych przyjdzie jeszcze czas, a oferta książek dla młodzieży jest tak interesująca i bogata, że naprawdę jest w czym wybierać. Regularnie ukazują się także warte uwagi nowości. Jesteście ciekawi jakie? Choćby Sylvia i powódź stulecia, książka, której autorem jest Robert Beatty, którego możecie kojarzyć z książek o przygodach Willi. Tym razem autor nie zabiera czytelników do lasu, ale do niewielkiej miejscowości, w której znajduje się dom dziecka Highground. Jedną z jego mieszkanek jest Sylvia. Dziewczyna niewiele wie o swoim pochodzeniu, nie wie nawet, czy imię Sylvia nadali jej rodzice. Te rozmyślania często wprowadzają ją w zły nastrój i wywołują smutek na jej twarzy. Zupełnie inne emocje budzi w niej natura. Naturę Sylvia uwielbia. Dziewczyna kocha konie i gdyby tylko mogła spędzałaby z nimi każdą chwilę. Niestety, jakiś czas temu trafiła do rodziny zastępczej i straciła kontakt z tym, co najbardziej kochała. Tęsknota nie pozwala jej zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Dlatego podejmuje decyzję o ucieczce. Decyzję, która będzie brzemienna w skutkach. Wszystko za sprawą wody, która wedrze się na te tereny. Woda, która wiele ze sobą przyniesie. Nie tylko zniszczenie, ale również nową przyjaźń. Tajemniczego chłopca, którego spotyka pewnego dnia i, z którym szybko znajduje nić porozumienia. Ich relacja okaże się szansą dla nich obojga...




Sylvia i powódź stulecia wywarła na mnie ogromne wrażenie. Historia szybko podbiła moje serce i bardzo trudno było mi się od niej oderwać. To piękna opowieść o przyjaźni, marzeniach i wytrwałym dążeniu do celu. O wielkiej pasji, której niektórzy nie rozumieją, ale którą mimo wszystko warto rozwijać. O realizacji zamierzonych celów, o budowaniu relacji międzyludzkich i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi i swoich korzeni. O tym, co może spotkać i dotknąć każdego czytelnika tej książki. Właśnie z tego powodu ta powieść tak bardzo wciąga. Robert Beatty umiejętnie buduje napięcie i rozwija historię. Czytelnicy szybko wchodzą do wnętrza tej opowieści i mają wrażenie, że są jej współuczestnikami. To powieść, którą nastolatkom można polecać bez wahania. Mądra i wartościowa historia, która prowokuje do myślenia, dodaje otuchy i pokazuje niełatwą, ale ważną stronę świata, w którym żyjemy. Polecam miłośnikom dobrej literatury i fanom wyjątkowych historii. Znajdziecie tu wszystko, co lubicie.





Sylvia i powódź stulecia

Robert Beatty

ilustracje Łukasz Małecki

Wydawnictwo Literatura 2025 


https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Komentarze

  1. To bardzo trafne refleksje! Książki dla nastolatków to z jednej strony opowieści o ich własnych przygodach, wyzwaniach i emocjach, ale także przestrzeń do odkrywania różnych perspektyw i poglądów. Warto, by młodsze osoby czytały literaturę, która pomoże im zrozumieć siebie i otaczający je świat, ale również by nie bały się sięgać po książki bardziej wymagające, takie jak klasyka czy współczesna literatura dla dorosłych. Tak jak piszesz, niektóre książki "trafiają" do nas dopiero w odpowiednim czasie. To też ważne, by młodzież miała możliwość wyboru książek, które ich interesują, ale i te, które poszerzą ich horyzonty i pozwolą dojrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubiłam tego typu książki wew wczesnej nastoletniości, wiele mogłam się z nich nauczyć, ale i też bardziej poznać siebie. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz