"Atlas historyczny najokropniejszych dzieci świata" (Wydawnictwo Debit)

Jak wspominacie swoje dzieciństwo? Myślę, że większość osób wspomina je dobrze. To był czas, kiedy nie martwiły nas rachunki i obowiązki domowe. Zajmowaliśmy się wtedy przede wszystkim zabawą. Robiliśmy różne bardziej i mniej mądre rzeczy. Czasem wpadaliśmy w kłopoty i przyprawialiśmy rodziców o ból głowy. Takie prawo dzieci i dzieciństwa. Tak było od zawsze i to się chyba nigdy nie zmieni...

Takie myśli naszły mnie, kiedy zaczęłam czytać książkę Atlas historyczny najokropniejszych dzieci świata. Jej autor, Mikel Valverde, zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni. Każdy, kto weźmie tę książkę do ręki dotrze  między innymi do starożytnego Egiptu, do Chin z czasów dynastii Ming, renesansowych Włoch i Anglii z czasów rewolucji przemysłowej. Kogo tam spotka? Dzieci! Sporą gromadkę bardzo różnych młodych ludzi. Każdy z nich jest nieco inny i to nie tylko dlatego, że przyszło mu żyć w innych czasach i innym zakątku świata. Jest jednak coś, co wszystkie te dzieci łączy. Te dzieci bywają (delikatnie mówiąc) niesforne. Jedne robią to celowo, inne bywają roztargnione. Jak choćby Nefert z Gizy, który ciągle coś myli. I choć ma dobre chęci, to niewiele z tego wychodzi. Są też takie dzieci, jak żyjący w państwie Majów Temoaztzi, który podsłuchiwał rozmowy innych ludzi i zaczął (niemal zawodowo) zajmować się plotkami. Inną bohaterką tej książki jest Edelina. Dziewczynka, którego niczego nie lubiła i niczym nie potrafiła się cieszyć. I Jaean-Luc żyjący we Francji w czasach wielkiej rewolucji. Ten chłopak bardzo szybko zapalał się do różnych pomysłów i inicjatyw. Niestety, równie szybko jego zapał gasł. Znacie takie dzieci? Myślę, że tak. Bo choć czasy się zmieniają, to ludzkie charaktery zmieniają się w niewielkim stopniu (albo w ogóle).




Atlas historyczny najokropniejszych dzieci świata to nie tylko opowieść o dzieciach. To podróż przed różne epoki i świetna okazja, aby zapoznać młodych czytelników z historią świata. W ciekawej i nietypowej formie. Dzieci są jej głównymi bohaterami, ale obserwujemy je na tle epoki, w której przyszło im żyć. Właśnie z tej książki młodzi czytelnicy dowiedzą się o tym, jak wyglądało życie codzienne w starożytnym Rzymie i Skandynawii z IX wieku. Poczytają o czasach wielkich odkryć geograficznych i poznają codzienność wielkich podróżników. Zajrzą do średniowiecznej Japonii i zobaczą, jak rodziły się Stany Zjednoczone. W tej książce znajdziecie naprawdę mnóstwo informacji. Przekazanych w ciekawy sposób i w bardzo interesującej dla dzieci formie. Najwięcej w niej elementów komiksowych, więc miłośnicy tego gatunku będą tą książką zainteresowani. A inni? Inni też przeczytają ją z wypiekami na twarzach. Taka to już książka. Koniecznie pokażcie ją swoim dzieciom! Jestem pewna, że będą nią zachwycone.





Atlas historyczny najokropniejszych dzieci świata

Mikel Valverde

tłumaczenie Karolina Jaszecka

Wydawnictwo Debit 2025

wiek 9+ 


 https://wydawnictwo-debit.pl/

Komentarze

  1. Niesforne dzieciaki, wymykające się schematom potocznej grzeczności, uwielbiam je, gdyż to głównie one potrafią zmienić świat na lepszy. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Intrygujący tytuł. Z pewnością zwraca uwagę. Ciekawy pomysł na stworzenie Atlasu najokropniejszych dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ach, dzieciństwo… Czas, kiedy największym zmartwieniem było, kto pierwsze zdobędzie lody w wakacje, a nie rachunki za prąd! 🍦😄 Zdecydowanie wspominam je z uśmiechem – mnóstwo śmiechu, przygód, a czasem trochę kłopotów, które kończyły się niezawodnym 'rodzice będą dumni z naszej kreatywności'! 😂 Chociaż czasy się zmieniają, to jedno zostaje niezmienne – dzieci zawsze znajdą sposób na zamieszanie. I bardzo dobrze!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz