"Cuda Jezusa, czyli dlaczego pójdziemy do nieba" (Wydawnictwo Świetlik)

Wiosna to czas, kiedy wiele osób rozgląda się w poszukiwaniu książek o tematyce religijnej adresowanych do dzieci. Do tych poszukiwań skłania ich czas I komunii świętych. Książka to zawsze dobry dodatek do prezentu, a jeśli wpiszemy do niej dedykację, może stać się jedną z najcenniejszych pamiątek, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Książki, które będą pięknym i wartościowym prezentem komunijnym pokazywałam kilkukrotnie. Co roku ukazują się nowe, warte uwagi pozycje. W tym roku również.

Cuda Jezusa, czyli dlaczego pójdziemy do nieba to swoista kontynuacja książki Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba, która oczarowała nas rok temu. Piękne, inspirujące i wzruszające historie o świętych autorstwa Justyny Bednarek i oryginalne dziergane "ilustracje" stworzone przez Annę Salamon, zachwycają każdego, kto tę książkę zobaczy. Ciekawy pomysł ze snuciem opowieści przez zwierzęta albo przedmioty, mające z przedstawianym świętym coś wspólnego, bardzo przypadł mi do gustu i ucieszyłam się, kiedy okazało się, że Cuda Jezusa napisane zostały w tej samej konwencji. W tej książce znajdziemy historie, które są nam bardzo dobrze znane z kart ewangelii. Pierwszy rozdział to opis narodzenia Jezusa, kolejna - pierwszy cud uczyniony na weselu w Kanie Galilejskiej. Kolejne to między innymi wskrzeszenie Łazarze, uciszenie burzy na jeziorze, wypędzanie złych duchów z opętanych. Opisano również liczne uzdrowienia, których dokonał Jezus. Książkę kończy opis zmartwychwstania Jezusa. Każdą opowieść snuje ktoś inny. O weselu w Kanie opowiada panna młoda, Jezusa kroczące po jeziorze opowiadają praczki, świnia opowiada o wypędzaniu złych duchów. Często te historie opowiadają ich główni bohaterowie. Oprócz wspomnianej już panny młodej, jest też opowieść ślepca, którego uzdrowił Jezus. Każda opowieść jest nieco inna, każda ciekawa. W wielu z nich znajdujemy odwołania do czasów znacznie nam bliższych niż czasy, w których żył Jezus i portrety ludzi (lub zwierząt), którzy mogliby żyć obok nas. 



Czy taka książka to dobry sposób na przybliżenie dzieciom tajemnic wiary i historii opisanych w Piśmie Świętym? Oczywiście, że tak. Wspólne czytanie tej książki daje całej rodzinie szansę na poznanie (lub przypomnienie sobie) historii opisanych w Nowym Testamencie. Ciekawa narracja, oryginalny pomysł oddania głosu tym, którzy byli świadkami tych wydarzeń, interesujące tło każdej historii. To przemawia do młodych (i nie tylko młodych) czytelników. Mnie ta książka zachwyciła. Czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem, mimo że wszystkie te wydarzenia dobrze znam i wiele razy o nich czytałam albo słyszałam. Zupełnie nie przeszkadzało mi to jednak w czerpaniu przyjemności z lektury. Warto mieć tę książkę w domowej biblioteczce. To naprawdę unikatowa pozycja. Piękny prezent dla każdego dziecka, które jest bliskie Waszemu sercu.




 

Cuda Jezusa, czyli dlaczego pójdziemy do nieba

Justyna Bednarek

dziergała Anna Salamon

Świetlik 2025



Komentarze