"Czy jest tam kto? Wszystko, co warto wiedzieć o religiach" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

W obecnych czasach wiele osób deklaruje się jako osoby niewierzące. Myślę, że spora część z nich myli pojęcia i swoją niechęć do instytucji związanych z religią podpina pod brak wiary. Mam wrażenie, że większość ludzi w coś jednak wierzy, nawet czuje przynależności do żadnej instytucji. W końcu religia towarzyszy ludziom od początku świata i pojawia się w każdej epoce i każdej szerokości geograficznej. W jaki sposób o niej rozmawiać? Co mówić dzieciom, które o nią pytają? Co proponować do czytania dzieciom, które zaczynają się interesować różnymi religiami i szukają odpowiednich dla siebie lektur?

Dobrym pomysłem będzie przeczytanie książki Czy jest tam kto? Wszystko, co warto wiedzieć o religiach to niepozorna, ale bardzo interesująca propozycja dla każdego, kto interesuje się religiami. Książka podzielona została na 15 rozdziałów. Tytuł każdego z nich ma formę pytania. Zaczynamy od tych najbardziej ogólnych (czym jest religia?), a potem przychodzi na te znacznie bardziej szczegółowe. Czego dotyczą? Na przykład modlitwy albo tego, co dzieje się po śmierci. O możliwości połączenia wiary i nauki. O tym, czy w ogóle trzeba w coś wierzyć. Książka przedstawia różne religie. Odpowiadając na pytania autorzy przedstawiają różne religie. Nie tylko katolicką, czyli tę nam najbardziej znaną, ale również islam i judaizm, buddyzm i sikhizm. Autorzy nie wyróżniają żadnej z nich. Każdą opisują w ciekawy sposób. Ciekawy i zrozumiały. To ostatnie jest szczególnie ważne, bo mamy przecież do czynienia z książką dla młodych czytelników.




Jakie wymagania stawiacie książkom? Na pewno zależy Wam, żeby były interesujące. Żeby czegoś nas uczyły i pokazywały nam świat. Czy jest tam kto? Wszystko, co warto wiedzieć o religiach taką książką jest. Sama wiele się z niej dowiedziałam, sama czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem. To po prostu ciekawa i dobrze napisana książka. Dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś o religiach. Dla tych, którzy chcieliby o wierze trochę poczytać i trochę lepiej je poznać. Dla poszukujących, wierzących i tych, którzy się tym interesują, ale nie identyfikują z żadną religią. Dobry pomysł na prezent (chyba) dla każdego starszego dziecka (wydawnictwo adresuje ją do czytelników powyżej 10. roku życia). Informacje na temat poszczególnych religii nie są podawane w "suchy" i nieciekawy sposób. Przeciwnie, w książce jest wiele przykładów, a przy każdym pytaniu pojawiają się przedstawiciele wszystkich religii, którzy na swoim przykładzie opowiadają o prawach rządzących ich religią i swoich doświadczeniach związanych z wiarą.




Czy jest tam kto? Wszystko, co warto wiedzieć o religiach

Pierdomenico Baccalario, Federica Taddia, Vito Mancuso

ilustracje Claudia Petrazzi

tłumaczenie Tomasz Kwiecień 

Nasza Księgarnia 2025

wiek 10+ 


 https://nk.com.pl/

Komentarze

  1. Zgadzam się, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób identyfikuje się jako niewierzące, jednak ważne jest, by rozróżniać brak wiary od braku duchowości czy więzi z jakąkolwiek tradycją religijną. Wiara to nie zawsze przynależność do instytucji, ale raczej osobiste poczucie, że jest coś większego, co daje sens życiu. Religia, w sensie duchowym, ma swoje miejsce w historii człowieka, niezależnie od tego, czy jest w niej obecna tradycyjna instytucjonalna forma. Dlatego rozmowy o religii, szczególnie z dziećmi, mogą być bardzo wartościowe, jeżeli są oparte na szacunku dla różnorodności poglądów i wrażliwości na to, co dla danej osoby ma znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tematyka czystej religii nie podchodzi mi, chociaż czasami sięgnę po publikację z dziedziny filozofii, psychologii, socjologii religii. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  3. Wydaje mi się, że wszystko zależy od domu w jakim wychowuje się dziecko. W moim dzieci wychowuje w duchu wartości chrześcijańskich dlatego od małego sięgamy po Biblię, natomiast jestem pełna tolerancji i otwartości dla innych wyznań czy też osób niewierzących i tego też uczę dzieci, a tego typu książki na pewno znajdą swoich odbiorców.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz